PL RU EN
 
Bożena Ptak, Artur Andrzej, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Bożena Ptak

1952-

Bożena Ptak – poetka, autorka tekstów satyrycznych i piosenek, nauczycielka języka polskiego, działaczka „Solidarności”.

Urodziła się 6 grudnia 1952 w Gdańsku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim w 1981 roku. Jako poetka zadebiutowała w 1975 roku wierszem A po nas… na łamach „Dziennika Bałtyckiego”. W sekcji „Młody Gdańsk 1975” znalazły się również wiersze: Anny Czekanowicz, Władysława Zawistowskiego, Antoniego Pawlaka i innych. Pierwszy tomik poetycki Ptak pt. Zabawa woskiem ukazał się w 1979 roku. W latach osiemdziesiątych publikowała w wydawnictwach drugiego obiegu.

W sierpniu 1980 roku uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej jako delegatka Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich w Gdańsku. Reprezentowała środowisko literackie wraz z Lechem Bądkowskim i Stanisławem Esden-Tempskim. Później została członkinią Komitetu Zakładowego „Solidarności” w Teatrze Wybrzeże, gdzie pracowała w latach 1980-1981 jako organizatorka widowni. Była delegatką na I zjazd Regionu Gdańskiego. Pracowała również w Biurze Informacji Prasowej „Solidarności”. Jest autorką wierszy dotyczących sierpniowego strajku, między innymi Sierpień w Gdańsku, ukazującego jej przeżycia jako uczestniczki tego historycznego wydarzenia.

Brała udział także w kolejnych strajkach w Stoczni Gdańskiej: w grudniu 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego i w maju 1988 roku. Za swoje zaangażowanie została wyróżniona Medalem dwudziestopięciolecia „Solidarności”.

Od lat osiemdziesiątych pracuje jako nauczycielka języka polskiego – najpierw w Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku, obecnie w II Zespole Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku. Wraz z uczniami i uczennicami wystawia na deskach Teatru Szekspirowskiego spektakle dotyczące między innymi gdańskiej historii. Angażuje się także w działalność społeczną.

Jest członkinią-założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, przez wiele lat była we władzach jego gdańskiego oddziału. Stowarzyszenie powstało po tym, jak władze PRL rozwiązały Związek Literatów Polskich w odpowiedzi na jego opór wobec podporządkowania się rządowi, a później reaktywowały go jako organizację zależną.

Bożena Ptak jest także autorką słów do gdańskiego hymnu, Jestem z Gdańska. Tekst został wybrany spośród ponad 150 zgłoszonych na konkurs „Dziennika Bałtyckiego” i „Radia Gdańsk”, ogłoszony z okazji I Światowego Zjazdu Gdańszczan w 2002 roku. Muzykę do niego skomponował zespół Golden Life2.Wraz z Katarzyną Gaertner stworzyła Śpiewnik kaszubski. Otrzymała liczne nagrody: w dziedzinie poezji Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1996), Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za hymn Jestem z Gdańska (2002), pierwszą nagrodę w edycji książki pomorskiej „COSTERINA 2006” za Niebezpieczny azyl (2006) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2010).

 

Bibliografia
Kazań, A., Bożena Ptak, http://www.encysol.pl/wiki/Bo%C5%BCena_Ptak. Dostęp: 4.11.2018.
Mrozińska, M., Tu wolnością pachnie wiatr, https://www.gdansk.pl/historia/tu-wolnoscia-pachnie-wiatr,a,123292. Dostęp: 4.11.2018.
Ptak, B., Jestem z Gdańska, „AQQ… Akustycznie” – płyta zespołu Golden Life, Universal Music Polska Sp. z o.o. 2012.
Ptak, B., Niebezpieczny azyl, Polnord – Wydawnictwo Oskar, Gdańsk 2006.
Ptak, B. Sierpień w Gdańsku, „Punkt” 1980, nr 12, s. 293.
Ptak, B., Zabawa woskiem, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1979.
Romanowski, Cz., Jestem z Gdańska, http://prestiztrojmiasto.pl/magazyn/76/kultura/jestem-z-gdanska. Dostęp. 4.11.2018

Autorka: Anna Miler

Zdjęcie: Bożena Ptak, fot. Artur Andrzej, CC BY-SA 4.0, https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCena_Ptak

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności