PL RU EN
 

Charlotte Wolff

1897-1986

Charlotte Wolff – feministka pochodzenia żydowskiego, lekarka, psychoterapeutka oraz badaczka chirologii (nauki odczytywania z dłoni informacji dotyczących między innymi zdrowia fizycznego i psychicznego). Autorka książek o miłości lesbijskiej i biseksualności, pionierka planowania rodziny oraz zapobiegania ciąży.

Urodziła się 30 września 1897 roku w Prabutach (Reisenburg), niewielkiej miejscowości wówczas leżącej w Prusach Wschodnich. Wychowała się w liberalnej, niemiecko-żydowskiej rodzinie. Miała okazję doświadczyć jej dwukulturowości oraz szacunku dla inności. Jako dorosła kobieta nie identyfikowała się z żadną religią. Gdy jednak miała okazję uczestniczyć w uroczystościach w synagogach, sprzeciwiała się oddzieleniu kobiet od uczestniczących w modlitwach mężczyzn. Od najmłodszych lat wolała ubierać się po męsku, a jako nastolatka odkryła, że bardziej interesują ją kobiety niż mężczyźni.

W Gdańsku ukończyła szkołę Victoriaschule (dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Kładki 24), a studia filozoficzne i literaturoznawcze w 1920 roku na Uniwersytecie we Fryburgu. Tworzyła poezję (częściowo później opublikowaną), co sprawiało jej radość, ale zdecydowała dalej kształcić się w dziedzinie medycyny, by móc samej się utrzymać i zachować niezależność. Studia medyczne pobierała w Königsbergu oraz Tybindze, natomiast w Berlinie obroniła doktorat w 1928 roku. Podczas stażu leczyła między innymi prostytutki na oddziale chorób skórnych i wenerycznych, później pracowała w klinikach leczących ubogie osoby bez ubezpieczenia medycznego i edukowała kobiety z tych środowisk w temacie zapobiegania ciąży i planowania rodziny. W tym też okresie Wolff bardzo dobrze czuła się w Berlinie. Spełniała się zawodowo oraz społecznie, nie bez znaczenia był też fakt, że miasto to w latach dwudziestych było przyjazne dla środowisk gejowskich.

Dobrą passę przerwało dojście do władzy nazistów, porzucenie Wolff przez jej niemiecką partnerkę (ze strachu przed nazistami), zwolnienie z pracy i pozbawienie praw do leczenia, a finalnie aresztowanie ze względu na pochodzenie, jak i podejrzenie o szpiegostwo oraz „noszenie się po męsku”. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jednym z więziennych strażników był mąż kobiety, której wcześniej pomogła. Dzięki temu Wolff mogła uciec i wyjechać do Francji, a później do Anglii. Od tej pory przestała uważać się za Niemkę, mówiła o sobie często, że jest Żydówką z brytyjskim paszportem.

W Londynie związała się ze środowiskiem kwakrów oraz artystyczną elitą. Jako niemiecka emigrantka nie mogła niestety pracować jako lekarka, co sprawiło, że swoje talenty i ciekawość skierowała w stronę psychologii i psychoterapii oraz stosunkowo nowej w Europie dziedzinie wiedzy, chirologii. Dzięki wiedzy medycznej jej badania nad chirologią miały solidne podłoże naukowe. Poświęciła im kilka publikacji wydanych w latach 1936-1950: Studies in Hand Reading, The Human Hand oraz The Hand in Psychological Diagnosis. W latach sześćdziesiątych zainteresowała się również badaniami nad homoseksualnością. W 1971 roku opublikowała na podstawie ponad stu wywiadów z lesbijkami książkę Love Between Women, a w 1977 na podobnej podstawie publikację Bisexuality. A Study. Zarówno w Anglii, jak i Niemczech (do których zdecydowała się pojechać pierwszy raz po wojnie dopiero w 1974) stała się ikoną dla środowisk LGBT, zapraszaną na wykłady i prelekcje. Napisała również powieść o miłości między dwiema dojrzałymi kobietami. Niedługo przed śmiercią wydała biografię niemiecko-żydowskiego lekarza seksuologa, zwolennika równouprawnienia mniejszości seksualnych, Magnusa Hirchfielda.

Zmarła 12 września 1986 roku w Londynie w wieku osiemdziesięciu dziewięciu lat. W Polsce jej twórczość nie jest znana, pomimo miejsca jej urodzenia i młodości spędzonej na Pomorzu.

@nbsp;

Bibliografia
Charlotte Wolff, https://en.wikipedia.org/wiki/Charlotte_Wolff. Dostęp: 15.11.2018.
Charlotte Wolff: Studying the love between women, http://www.lesbiannews.com/charlotte-wolff-love-between-women/. Dostęp: 15.11.2017.
Fincham, J., Charlotte Wolff – Chirological Scientist, http://www.johnnyfincham.com/history/wolff.htm. Dostęp 15.11.2018.
Freidenreich, H., Charlotte Wolff, [w:] Jewish Women’s archive. Encyclopedia, https://jwa.org/encyclopedia/article/wolff-charlotte. Dostęp: 15.11.2018.
Górski, K., Ryk tęczowego lwa. Odzyskiwanie przestrzeni miejskiej przez społeczności nieheteronormatywne w Gdańsku, [w:] Szlakiem głosu mniejszości gdańskich. Spacery, trasy, opowieści. Gdańsk 2016.
Wolff, Ch., Bisexuality. A Study, London 1977.
Wolff, Ch., Cook, O.M., Huxley, A., Studies in Hand-Reading, London 1936.
Wolff, Ch., Love Between Women, London 1971.
Wolff, Ch., Magnus Hirschfeld: A Portrait of a Pioneer in Sexology, London & New York 1986.
Wolff, Ch., The Hand in Psychological Diagnosis, London 1951.
Wolff, Ch., The Human Hand, London 1942.

Zdjęcie: Wikimedia commons

Autorka: Natalia Lewandowska

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności