PL RU EN
 

Dorota Kolak-Michalska

1957-

Dorota Kolak-Michalska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, od 1982 roku związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Pedagożka.

Urodziła się 20 czerwca 1957 roku w Krakowie. Po ukończeniu studiów w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, szybko zdobyła angaż w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a jej obiecujący debiut na scenie został doceniony przez publiczność oraz krytyków. Zaledwie rok po zmianie miejsca pracy na Teatr Wybrzeże w Gdańsku została wyróżniona nagrodą teatralną „Głosu Wybrzeża” za tytułową rolę w Antygonie w reżyserii Marka Okopińskiego. Błyskawicznie stała się gwiazdą trójmiejskiej sceny. Swoją pozycję utrzymywała dzięki spektakularnym kreacjom w sztukach takich jak Matka w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (za tę rolę otrzymała Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i nagrodę na XXIX Opolskich Konfrontacjach Teatralnych), Seksie dla opornych i Raju dla opornych w reżyserii Krystyny Jandy (sztuce Teatru Polonia, wystawianej regularnie na deskach Teatru Wybrzeże). W ostatnich latach pojawiła się na deskach Wybrzeża między innymi w genialnej roli tytułowej w Marii Stuart w reżyserii Adama Nalepy, Kto się boi Virginii Woolf? Grzegorza Wiśniewskiego czy Wiśniowym sadzie Anny Augustynowicz. Zgodnie z danymi Encyklopedii Teatru Polskiego, Dorota Kolak wcieliła się w niemal sto różnych postaci, a jak sama mówi: „te role, które są dla mnie najważniejsze, to role wariatki albo kobiety nad przepaścią, kompletnie pokręconej w środku, szalonej, a nie grzecznej czy dobrze ułożonej” (Dorota Kolak).

Biorąc pod uwagę tak bogaty dorobek teatralny, dziwić może stosunkowo późne odkrycie jej dla świata filmu – ogólnokrajową popularność przyniosły jej dopiero role w filmach Jestem Twój w reżyserii Mariusza Grzegorzaka, Dzień kobiet Marii Sadowskiej, Chce się żyć Macieja Pieprzycy, Zjednoczonych stanach miłości Tomasza Wasilewskiego czy Powidokach Andrzeja Wajdy. Kreacje te doceniała krytyka – za drugoplanową rolę w Zjednoczonych stanach miłości Kolak została wyróżniona na II Valetta Film Festival Malta, zdobyła nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł i OFF Camera Festiwal Kraków, sam film otrzymał również nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale.

W 1996 roku została wyróżniona Odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W 2007 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a w 2015 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki teatralne nadany na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2008 roku otrzymała Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Srebrną Glorię Artis.

Jej talent dydaktyczny został doceniony przez władze Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej, na których to uczelniach od lat prowadzi zajęcia dla studentów i studentek.

 

Bibliografia
Kanold, B., Kto się boi… Doroty K., Gdańsk 2018.
Maciejewski, Ł., Aktorki. Odkrycia, Kraków 2017.
Dorota Kolak, https://www.teatrwybrzeze.pl/zespol/dorota-kolak. Dostęp: 18.11.2018.
Dorota Kolak, http://encyklopediateatru.pl/osoby/996/dorota-kolak. Dostęp: 10.12.2018.

Autorka: Adrianna Halman

Zdjęcie Dorota Kolak / fot. Artur Andrzej / źródło wikimedia commons licencja CC BY-SA 3.0

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności