PL RU EN
 

Marianna Sankiewicz

1921-2018

Marianna Sankiewicz – elektroniczka, nauczycielka akademicka.

Urodziła się 26 września 1921 roku w Przerośli na Suwalszczyźnie. Ukończyła szkołę powszechną i gimnazjum w Suwałkach. Pod koniec II wojny światowej cudem uniknęła śmierci z rąk radzieckiego oficera. Dwudziestego trzeciego lutego 1945 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu w Warszawie, ale już we wrześniu przeniesiono ją do powstającej właśnie rozgłośni w Gdańsku, gdzie pracowała na stanowisku inżyniera ruchu i odpowiadała między innymi za techniczną stronę funkcjonowania stacji. Równocześnie rozpoczęła studia na inaugurującej działalność Politechnice Gdańskiej na Wydziale Elektrycznym, gdzie w 1950 roku obroniła pracę magisterską. Dwa lata później uzyskała etat starszego asystenta w Katedrze Radiotechniki Nadawczej na Wydziale Łączności. W 1958 roku objęła stanowisko adiunkta, a następnie wykładowczyni i starszej wykładowczyni w Katedrze Radiokomunikacji. Napisała pracę doktorską Opór ujemny opornościowo stabilny, którą obroniła w 1968 roku. Od 1970 roku pracowała już jako docentka.

Pani doc. dr inż. Marianna Sankiewicz była osobą wybitnie zasłużoną dla Politechniki Gdańskiej. Przez wiele lat pełniła funkcję prodziekan do spraw studenckich, a także prorektor do spraw kształcenia w ciężkim okresie stanu wojennego. Poza tym powołała do życia specjalność inżynieria dźwięku, nazywaną wcześniej elektrofonią. Do jej zasług można zaliczyć także zainicjowanie rekonstrukcji lwich głów zdobiących fasadę Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, które zostały zniszczone w 1945 roku podczas działań wojennych.

W 1991 roku została pierwszą przewodniczącą polskiej sekcji AES – Audio Engineering Society, światowego towarzystwa naukowego zajmującego się inżynierią dźwięku. Cztery lata później wybrano ją na dwuletnią kadencję wiceprezydent AES ds. Europy Centralnej. Podczas pełnienia tej funkcji doprowadziła do utworzenia się nowych sekcji stowarzyszenia w kilku kolejnych krajach.

Była uwielbiana przez swoich studentów, dla wielu z nich stała się ogromnym autorytetem. W kontaktach z nimi charakteryzowała się zrozumieniem, cierpliwością i życzliwością. W czasie stanu wojennego pomagała studentom zaangażowanym w działania opozycyjne. Interesowała się także losami byłych podopiecznych. Z wieloma z nich utrzymywała bezpośredni kontakt i mobilizowała ich do różnych przedsięwzięć na rzecz uczelni. To dzięki jej inicjatywie wielu absolwentów po otworzeniu własnych firm składało darowizny na rzecz Politechniki, przeznaczane na przykład na wyjazdy studentów na zagraniczne konferencje.

Sama również nie była bierna; zawsze niezwykle ofiarnie pomagała potrzebujących. „Inwestowanie w młodzież to kapitał” (Jankowski 2011: 52) – mawiała i wspierała młodych ludzi, jak tylko potrafiła: finansowo, pozwalając mieszkać pod swoim dachem, czy też zapewniając wsparcie duchowe. W 2011 roku, z okazji jej dziewięćdziesiątych urodzin, absolwenci wydali poświęconą jej publikację Marianna Sankiewicz. Dała nam skrzydła….

Zmarła 29 maja 2018 roku. Została pochowana na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

 

Bibliografia
Marianna Sankiewicz. Dała nam skrzydła…, pod red. P. Janikowskiego, Gdańsk 2011.

Zdjęcie: domena publiczna, aut. Stanisław Kosiedowski

Autorka: Agnieszka Murgrabia

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności