PL RU EN
 

Teresa Pągowska

1926-2007

Teresa Pągowska – malarka, wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).

Urodziła się 6 grudnia 1926 roku w Warszawie. Córka Wiktora Pągowskiego i Heleny z domu Żmigrodzkiej. Gimnazjum ukończyła na tajnych kompletach w czasie okupacji, a egzamin dojrzałości zdała eksternistycznie w 1947 roku. Studiowała na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom uzyskała w 1951 roku z malarstwa ściennego i sztalugowego. Jeszcze w trakcie studiów pełniła funkcję młodszej asystentki na Wydziale Malarstwa Sztalugowego i Ściennego w pracowni profesora Jana Piaseckiego.

Od 1950 roku, już po absolutorium, a jeszcze przed dyplomem, podjęła pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie w charakterze starszej asystentki w Katedrze Malarstwa Architektonicznego. Pracowała na tej uczelni do 1966 roku jako adiunkt w pracowni Stanisława Teisseyre’a oraz asystentka w pracowni Piotra Potworowskiego. W latach 1954–1955 brała udział w pracach dekoratorskich na fasadach na Drodze Królewskiej w Gdańsku. Jej autorstwa są także charakterystyczne i odważne dekoracje kamienic na Długim Targu 16 (sgraffito z abstrakcyjnym pejzażem i stylizowanymi sylwetkami panter) oraz na Długim Targu 35 (scena uczty w przyziemiu, gdzie artystka zostawiła swój ślad – imię „Teresa” na karcie trzymanej przez damę dworu). Wzięła też udział w pracach w porcie w Gdyni i odpowiadała za koloryzację hal. W latach 1956–1962 była przewodniczącą komitetu organizacyjnego sopockiego Festiwalu Sztuk Plastycznych.

W 1958 roku poślubiła Stanisława Teisseyre’a, jednak postanowiła zachować swoje nazwisko. Związek ten zakończył się rozwodem, po którym Pągowska wyszła ponownie raz za mąż za Henryka Tomaszewskiego, grafika i plakacistę. Ich syn, Filip, obecnie grafik, używa nazwiska matki.

W 1963 roku przeniosła się do Warszawy. W latach 1971–1973 pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (aktualnie Akademii Sztuk Pięknych) w Łodzi w pracowni malarstwa. Od roku 1973 aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku prowadziła pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1988 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Miała ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jest laureatką wielu nagród, tym.in. Nagrody Jana Cybisa, i wyróżnioną tytułem doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zmarła w Warszawie 7 lutego 2007.

Bibliografia
Dekoracje architektoniczne Gdańska. Tom 1. Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika, red. nauk. J. Kriegseisen, Gdańsk 2016.
Zelmańska-Lipnicka, A., Teresa Pągowska, http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/teresa-pagowska,536. Dostęp: 18.10.2018.

Zdjęcie: PAP/M. Szyperko, za: https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/wystawa-obrazow-teresy-pagowskiej
Autorka: Anna Sadowska

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności