PL RU EN
 

Zofia Janukowicz-Pobłocka

1928-2019

Zofia Teresa Janukowicz-Pobłocka (z domu Kimstacz) – wybitna śpiewaczka operowa.

Urodziła się 19 lutego 1928 roku w Parafinowie w okolicach Wilna. W 1946 roku cała jej rodzina w ramach repatriacji (akcji przesiedleń do kraju pochodzenia osób) przeniosła się do Ełku, gdzie Zofia uczęszczała do szkoły muzycznej. Później ponownie przeprowadzili się, tym razem do Gdańska i tutaj w 1954 roku Zofia ukończyła Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie śpiewu solowego. Rok później została laureatką pierwszej nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Śpiewaczego imienia Stanisława Moniuszki w Warszawie. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (PWSM) w Sopocie (obecnie Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku), na wydziałach: instruktorsko-pedagogicznym i wokalnym.

W 1959 roku zdobyła pierwszą nagrodę oraz Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Holandii. Po nim wyruszyła na swoje pierwsze, śpiewacze tournée w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD). W latach 1960-1961 ukończyła mistrzowski kurs interpretacji muzycznej w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie pod okiem największych, światowych fachowców. W tym samych latach brała udział w spektaklach operowych w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wyspecjalizowała się szczególnie w repertuarze pieśniarskim i oratoryjnym (utwory wokalno-instrumentalne, o tematyce przeważnie religijnej). Występowała na całym świecie „wzruszała i rozpłomieniała słuchaczy, bo miała talent […] wspaniały głos i niezwykłe możliwości interpretacyjne” (Woźniak 2004: 83). Była jedną z pierwszych wykonawczyń wokalnej twórczości Karola Szymanowskiego, polskiego kompozytora i pianisty z przełomu XIX i XX wieku.

W roku 1962 odwiedziła z recitalami  większość krajów byłego Związku Radzieckiego zarówno w Europie jak i Azji. Kilkakrotnie występowała również w Holandii. W międzyczasie nagrała wiele płyt we współpracy z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie.

Pracę artystyczną łączyła z pracą pedagogiczną. Od 1964 roku prowadziła klasę śpiewu w PWSM. A w latach 1972-1979 również studio wokalne, działające przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W 1980 roku podjęła pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pełniła funkcję dziekan i kierowniczki Katedry Wokalistyki.

W okresie swojej działalności artystycznej wzięła udział w blisko tysiąc trzystu koncertach symfonicznych, oratoryjnych, kameralnych i recitalach. Często występowała wraz ze swoją córką, Ewą Pobłocką, wybitną pianistką. W roku 1989 zakończyła działalność artystyczną jubileuszem trzydziestopięciolecia pracy.

Siedemnastego października 1990 roku otrzymała tytuł naukowy profesora sztuki muzycznej z rąk ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1997 roku została mianowana na stanowisko profesora zwyczajnego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swą działalność pedagogiczną zakończyła w roku 2005. Mieszkała w Oliwie wraz z mężem Hubertem i kotami.

Zmarła 30 stycznia 2019 w Dzierżążnie na Kaszubach.

 

Bibliografia
Majszyk, I., Gdańska Eurydyka, http://metropolitanka.ikm.gda.pl/gdanska-eurydyka/. Dostęp: 10.11.2018.
Woźniak, T., Szczęśliwym czas nie szkodzi, Znani nieznani: opowieści o gdańszczanach, red. M. Burczycka-Wożniak, Gdańsk 2004, s. 82–88.
Zawilski, A., Janukowicz Pobłocka Zofia Teresa, https://www.gedanopedia.pl/index.php?title =JANUKOWICZ-POB%C5%81OCKA_ZOFIA_TERESA. Dostęp: 10.11.2018.
Janowicz-Pobłocka Zofia, https://www.rmfclassic.pl/encyklopedia/janukowicz-pobocka-zofia.html. Dostęp: 10.11.2018.

Zdjęcie: Wikimedia Commons, aut. Wera Latycka
Autorka: Anna Zielińska-Fedoruk

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności