PL RU EN
 

Magdalena Kunicka-Paszkiewicz

1955-2015

Magdalena Kunicka-Paszkiewicz – dziennikarka, animatorka kultury, autorka programów telewizyjnych, producentka i menadżerka muzyczna, współtwórczyni Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Urodziła się 2 września 1955 roku w Sopocie. W 1975 roku ukończyła Liceum Ekonomiczne w Gdańsku. W tym samym roku zaczęła pracować w Międzywydziałowym Zakładzie Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Dwa lata później wyjechała do Warszawy, gdzie została absolwentką Studium Kulturalno-Oświatowego i zaangażowała się w organizację koncertów oraz innych wydarzeń artystycznych.

Po powrocie do Gdańska pracowała w gdańskim salonie Empik przy ul. Długiej w latach 1983-1986. Przełomem w jej karierze stała się posada kierowniczki w Domu Kultury w Gdańsku-Suchaninie, którą pełniła od 1986 roku. Tam też, jej działania dla klubu muzycznego Burdl, przyczyniły się do rozwoju Gdańskiej Sceny Alternatywnej. W latach dziewięćdziesiątych Kunicka-Paszkiewicz zatrudniona była w Nadbałtyckim Centrum Kultury (1992-1993 i ponownie w latach 2003-2008), TVP Gdańsk (do 1994 jako zastępczyni dyrektora, później redaktorka i zastępczyni dyrektora programowego). Reżyserowała programy dla młodzieży, między innymi Telewizję Neptuna, Pętlę czasu i Bez ściągi. Ten ostatni był inspirowany zachodnim kanałem MTV. Nadzorowała również koncerty muzyczne z cyklu Pętla czasu Live, a także współtworzyła program telewizyjny Lalamido. Dodatkowo w latach 1991-2012 współorganizowała Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film, nadając festiwalowi rozgłos i komercyjność. Działała również na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Pomorzu od 1993 do 2009 roku. Była szczególnie mocno zaangażowana w I finał WOŚP.

W 1999 roku wraz z mężem, Yachem Paszkiewiczem została nominowana do nagrody Fryderyk za wideoklip zespołu Big Cyc Kumple Janosika. Gdy Yach Paszkiewicz dostał nominację do edycji 2008 za reżyserię klipu Koledzy- Maleńczuka & Waglewskiego, Magdalena Kunicka-Paszkiewicz odpowiadała za jego produkcję. Pracowała również przy teledyskach takich wykonawców i wykonawczyń jak: Ryszard Rynkowski, Majka Jeżowska, Rudi Schubert, Martyna Jakubowicz czy Danuta Błażejczyk.

Do działalności kulturalnej Magdaleny Kunickiej-Paszkiewicz należało również założenie i pełnienie funkcji prezeski w Stowarzyszeniu Miłośników Sztuki Intermedialnej „Bursztynowe Oko” (2002-2011), zainicjowanie Festiwalu Wideoklipów dla Dzieci „Mały Jaś” w ramach festiwalu Yach Film, organizowanie warsztatów artystycznych i festiwalu piosenki dla dzieci oraz członkostwo w Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video.

Magdalena-Kunicka Paszkiewicz za swoją pracowitość, umiejętność organizacji i zarządzania, wzbudzała szacunek każdego, kto miał okazję ją poznać. Zmarła 1 listopada 2015 roku w wyniku ciężkiej choroby. Została pochowana na cmentarzu Łostowickim.

Bibliografia
Kurek, J., Kunicka-Paszkiewicz Magdalena , [w:] Gedanopedia, https://www.gedanopedia.pl/index.php?title=KUNICKA-PASZKIEWICZ_MAGDALENA. Dostęp: 15.10.2018.
Olszewska, A., Magdalena Kunicka-Paszkiewicz, https://www.gdansk.pl/wiadomosci/magdalena-kunicka-paszkiewicz,a,64126. Dostęp: 15.10.2018.

fot. Jan Paszkiewicz (syn) / archiwum rodzinne

Autorka: Weronika Grygorcewicz

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności