Przewodnicy i przewodniczki po Stoczni
Helena Dmochowska urodziła się 25 grudnia 1941 r. w Radłowie k. Tarnowa. W latach 1960-1995 pracowała w Stoczni Gdańskiej na stanowisku suwnicowej. Była aktywna społecznie w Zakładzie. Była przewodniczącą Wydziałowej Komisji Kobiet i członkinią Komisji socjalnej w Radzie Zakładowej.Za swoją pracę otrzymała liczne nagrody m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi.

Pani Helena Dmochowska na suwnicy.
Zdjęcia nie posiadają ustalonych autorów, autorek. Jeżeli rozpoznali Państwo znajome zdjęcie, prosimy o kontakt.

Pani Helena Dmochowska na suwnicy. Zdjęcia nie posiadają ustalonych autorów, autorek. Jeżeli rozpoznali Państwo znajome zdjęcie, prosimy o kontakt.
Maciej Multaniak urodził się 24 lipca 1946 r. w Gdańsku. Studia w Instytucie Okrętowym Politechniki Gdańskiej ukończył w 1970 r. W tym samym roku podjął pracę w Stoczni Gdańskiej, z którą związany był umową stypendialną. W Stoczni pracował do 1991 r. Mówi, że znane mu są obie strony „barykady”- kilka lat pracował w służbach Kontroli jakości. Awansował do stanowiska kierownika działu Kontroli Jakości; „prawdziwym” stoczniowcem poczuł się przechodząc drogę od mistrza produkcji, przez starszego mistrza, do Zastępcy kierownika Wydziału Montażu i Prób Siłowni S-5. Syn Tercjana Multaniaka, również pracownika Stoczni, znanego fotografika, upamiętniającego również Zakład pracy.

Pan Maciej Multaniak (na biało w kasku) ze współpracownikami.
Zdjęcie nie posiada ustalonego autora, autorki. Jeżeli rozpoznali Państwo znajome zdjęcie, prosimy o kontakt.
Jeśli rozpoznajecie Państwo osoby przedstawione na fotografii, prosimy o kontakt.
Elżbieta Podoska-Filipowicz – urodzona 30 grudnia 1952 roku, absolwentka położonego niedaleko Bramy Nr 2 Stoczni Gdańskiej, I Liceum Ogólnokształcącego i kierunku pedagogika na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk humanistycznych, doradca zawodowy. Długoletnia emerytowana pracownica naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i kilku uczelni niepaństwowych m.in. Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie. Koordynatorka programów TEMPUS, uczestniczka międzynarodowych konferencji i programów współpracy naukowej.
Jestem zainteresowana historią Gdańska, obiektami poprzemysłowymi jako dziedzictwem kulturowym, ich wykorzystaniem dla celów turystycznych, artystycznych i edukacyjnych.
Prywatnie jestem miłośniczką kotów, filmów Woody’ego Allena i Pedro Almodovara, długich spacerów nad morzem, zwiedzania ciekawych miejsc i dobrego jedzenia.
Babcia trzech wnuczek i szefowa dwóch kotów.
Anna Sadowska – licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, autorka bloga www.jejhistorie.wordpress.com, poświęconego kobietom Pomorza, współautorka gdańskiej trasy w książce Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek oraz przygotowywanej do druku książki o Lucylii Pisarskiej, legendarnej nauczycielce łaciny z gdańskiego I LO. Mieszka na gdańskich Siedlcach z mężem, synem i przygarniętym ze schroniska zwierzyńcem – psem i dwoma kotami.
Ewelina Potocka – urodziłam się 29 kwietnia 1984 w Gdańsku. Do “Metropolitanki” dołączyłam w marcu 2014. Najpierw dumnie oprowadzałam trasą Działaczek Polonijnych po Głównym i Starym Mieście. Od 2015 roku opowiadałam już jednak nie tylko historie bohaterek Wolnego Miasta Gdańska, ale także dane mi było dzielić się herstorią fascynujących kobiet (pracownic) dawnej Stoczni Gdańskiej. Współtworzyłam również słuchowiska “Stocznia jest kobietą – opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2”.
Ukończyłam dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiowałam także medioznawstwo oraz wiedzę o muzyce popularnej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.
Szczęśliwie, wyuczony zawód dane jest mi wykonywać na co dzień – jestem dziennikarką Polskiego Radia Gdańsk. Przez wiele lat byłam dziennikarką Onetu, z którym współpracuję zresztą do dziś.
Sprawdź terminy spacerów:
Stocznia Gdańska szlakami kobiet>>
W 2017 roku spacery organizują: Instytut Kultur Miejskiej, Miasto Gdańsk i projekt Stocznia jest Kobietą.