PL RU EN
 
Alina Afanasjew

Alina Afanasjew

1930-2018

Alina Afanasjew, z domu Ronczewska – artystka, scenografka, autorka bajek.

Urodziła się 27 czerwca 1930 roku w Wilnie. Przed wojną przez jakiś czas mieszkała we Lwowie, a w 1945 roku wyprowadziła się wraz z rodziną do Sopotu. Alina była ambitną uczennicą, marzącą o studiowaniu medycyny. Ponieważ od siódmego roku życia jej zakres słuchu zmniejszył się o 60%, musiała porzucić tę ambicję, w zamian zajęła się sztuką. W 1957 roku wyszła za mąż za Jerzego Afanasjewa, pisarza i współtwórcę legendarnego teatrzyku studenckiego Bim Bom. Razem z nim w latach 1959- 1965 prowadziła teatr „Cyrk rodziny Afanasjeff”. W 1961 roku skończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, uzyskując absolutorium z malarstwa ściennego. W tym samym roku wraz z mężem wydała książkę dla dzieci Czarodziejski młyn, która następnie była wystawiana na deskach Teatru Miniatura.

W życiu zawodowym związała się przede wszystkim z teatrem – pracowała jako scenograf w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Tworzyła scenografię do wielu sztuk w teatrach, między innymi w Łodzi, Warszawie, Trójmieście, a także do przedstawień Teatru Telewizji Polskiej.

Jej drugą pasją było pisanie; zadebiutowała opowiadaniem Motyl w Polskim Radiu. W prasie pierwszy tekst opublikowała w czasopiśmie „Litery” w 1963 roku. Była współautorką słuchowiska Czerwony kaczorek, napisała również pamiętnik Uwięziona kolęda oraz wspomnienia Książęta i żebracy.

Była członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), Związku Artystów Scen Polskich i od 1989 roku – Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1980 roku przystąpiła do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Poległych Stoczniowców 1970” w Gdyni, a rok później wstąpiła do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

W latach 1990-1996 była radną Miasta Sopotu, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Kultury. Od 1997 roku mieszkała w gdańskiej dzielnicy Przymorze.

W 2007 roku została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, a rok później otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła 17 czerwca 2018 roku. Została pochowana w Sopocie.

 

Bibliografia
Afanasjew, A., Afanasjew, J., Czarodziejski młyn, Gdynia 1961.
Afanasjew, A., Książęta i żebracy, Gdańsk 2003.
Afanasjew, A., Woźniak, T., Szmaciński, A., Uwięziona kolęda, Gdańsk 1991.
Alina Afansajew, http://sopocianie.muzeumsopotu.pl/relacja/alina-afanasjew. Dostęp: 22.11.2018.
Antoniewicz, G., Alina Afanasjew. W piwnicy pod Aniołem, [w:] Znani nieznani. Opowieści o Gdańszczanach, Gdańsk 2005, s. 13-17.
Mroczkiewicz, M., Grzybowski, J., Alina Afanasjew, http://old2.wbpg.org.pl/slowniklista.php?pisarz=14. Dostęp: 21.11.2018.

Autorka: Anna Zielińska-Fedoruk

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności