PL RU EN
 

Anna Gosieniecka

1917-2002

Anna Gosieniecka – wieloletnia kustoszka i wicedyrektorka do spraw naukowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Urodziła się 9 grudnia 1917 w Poznaniu. Już od najmłodszych lat obcowała ze sztuką za sprawą swojego ojca, znanego w Poznaniu artysty malarza i grafika, założyciela Szkoły Sztuk Zdobniczych (dziś – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). W 1937 roku rozpoczęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego z zamiarem specjalizowania się w historii sztuki. Jej plany przerwał jednak wybuch wojny. Wraz z rodziną została wysiedlona na teren Generalnego Gubernatorstwa. Brała udział w powstaniu warszawskim, została wówczas aresztowana i następnie więziona w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu, Ravensbrück i Buchenwald.

Po wojnie wróciła do Poznania i obroniła dyplom magistra filozofii w zakresie historii sztuki w 1947 roku. Niedługo potem przeniosła się do zrujnowanego po wojnie Gdańska, gdzie 1 października 1947 roku podjęła pracę w Muzeum Miejskim (w 1948 roku Muzeum zmieniło nazwę na Pomorskie, zaś od 1972 roku jest to Muzeum Narodowe w Gdańsku) jako asystentka. Pomagała organizować muzeum, uczestnicząc aktywnie w gromadzeniu rozproszonych po wojnie zbiorów sztuki. Współtworzyła pierwszą powojenną muzealną ekspozycję, która została udostępniona publiczności już w 1948 roku. To dzięki staraniom Gosienieckiej gdańszczanom i gdańszczankom została przybliżona twórczość związanego z Gdańskiem Daniela Chodowieckiego, malarza i rysownika. Przedstawiła ją na wystawie w 1951 roku wraz z napisanym przez siebie katalogiem jego prac. W 1956 roku pomogła otworzyć pierwszą w dziejach polskiego muzealnictwa ekspozycję malarstwa gdańskiego od XVI do XVIII wieku, do której ponownie stworzyła katalog. W późniejszych latach Gosieniecka była autorką wielu wystaw poświęconych dawnej i współczesnej sztuce gdańskiej oraz europejskiej. Wkrótce została wicedyrektorką do spraw naukowych w Muzeum.

Była jedną z założycielek periodyku „Gdańskie Studia Muzealne” i członkinią zespołu redakcyjnego. Wraz z profesorem Władysławem Odyńcem, historykiem z Uniwersytetu Gdańskiego, napisała scenariusz pierwszej stałej wystawy poświęconej tradycji Mazurka Dąbrowskiego. Została ona otwarta w 1978 roku w zaadaptowanym dla tego celu dworku Józefa Wybickiego w Będominie, który dziś jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, którego pełna nazwa brzmi: Muzeum Hymnu Narodowego. Wkrótce po tym ówczesne władze poprosiły ją o przejście na emeryturę. Odeszła z Muzeum Narodowego, ale zaraz podjęła pracę w gdańskim Muzeum Diecezjalnym, gdzie uporządkowała i zinwentaryzowała zbiory.

W 1989 roku otrzymała dyplom Członka Honorowego Stowarzyszenia Historyków Sztuki za zasługi dla popularyzacji sztuki gdańskiej. W 1993 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbyło się sympozjum w całości poświęcone jej osobie.

Zmarła 30 stycznia 2002 roku. Została pochowana na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

 

Bibliografia
Kriegseisen, J., Anna Gosieniecka wspomnienie, „Gdańskie Studia Muzealne”, 7 (2011), s. 189–191.

Autorka: Anna Zielińska-Fedoruk

Zdjęcie Anny Gosienieckiej dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Gdańsku, za: J. Kriegseisen, Anna Gosieniecka wspomnienie, „Gdańskie Studia Muzealne”, 7 (2011)

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności