
Prezentujemy 100 kobiet, które w ciągu ostatnich 100 latach żyły i żyją na Pomorzu, a ich dokonania wpływały i nadal wpływają na losy nie tylko lokalnych społeczności. Wśród nich znajdziecie działaczki Solidarności, lekarki, artystki, sportowczynie. W ten sposób świętujemy 100-lecie uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych!
Grupa Metropolitanka, Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie Arteria od 2012 roku zbierają i popularyzują pomorskie herstorie. Do tej pory skupiałyśmy się na Gdańsku. Dziś chcemy pokazać niezwykłe kobiety związane z całym Pomorzem. Ta praca nie jest skończona – przesyłajcie do nas propozycje swoich bohaterek – czekamy na nie pod adresem kontakt@art-eria.pl.
W 2021 roku napisałyśmy 10 nowych biogramów kobiet pochodzenia żydowskiego związanych z Pomorzem, a 3 istniejące wcześniej uzupełniłyśmy. Zostały oznaczone na niebiesko, dla podkreślenia idei powstania. Biogramy zostały napisane w ramach IX edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA organizowanego przez Fundację Kultury Zbliżenia.
Koncepcja i koordynacja: Anna Miler, Anna Zielińska-Fedoruk
Redakcja językowa: Agata Włodarczyk, Anna Mackiewicz
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska, Ewa Bator
Projekt „100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Partner: Instytut Kultury Miejskiej
Współpraca: grupa Metropolitanka
Biogramy Pomorzanek pochodzenia żydowskiego dofinansowano ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Organizator: Fundacja Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Stowarzyszenie Arteria
Współpraca: grupa Metropolitanka