PL RU EN
 

Anna Elisa Tuschinski

1841-1939

Anna Elisa Tuschinski – gdańska nauczycielka, założycielka pierwszego Gdańskiego Towarzystwa Esperanckiego.

Urodziła się 4 grudnia 1841 roku w Gdańsku. Mieszkała i pracowała w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz. Gdy nauczyła się mówić w esperanto, starała się o jego popularyzację poprzez nauczanie i prowadzenie kursów. W swoim środowisku nazywana „Esperanto-Partineto”, czyli Esperancką Mateczką. Anna Tuschinski była niezaprzeczalną pionierką ruchu tego języka w Gdańsku. W listopadzie 1907 roku, w wieku 66 lat, założyła pierwszy Gdański Związek Esperantystów. Rok później, czyli w 1908 roku, uczestniczyła w IV Światowym Kongresie Esperantystów w Dreźnie. Odbyło się tam posiedzenie Światowego Związku Esperantystów (UEA), w którym Anna Tuschinski brała udział jako delegatka. Przez kolejne 4 lata aktywnie działała w Gdańsku, rozwijając swoje życiowe dzieło. Dzięki jej staraniom od 22 lipca do 1 sierpnia 1912 roku w Gdańsku i Sopocie zorganizowano VII Ogólnoniemiecki Kongres Esperantystów.

Wybuch I wojny światowej znacząco skomplikował działania Tuschinski. Dopiero w 1922 roku udało jej się, pomimo trudności, zainicjować Gdański Kongres Esperantystów. Nawiązała również współpracę ze Światowym Związkiem Esperantystów, co wzbudziło w niej ambicję, by i w Gdańsku odbył się międzynarodowy kongres. Gdy Gdańsk stał się Wolnym Miastem, powstała realna nadzieja, że plan może się udać – i już w 1927 zorganizowano XIX Światowy Kongres Esperantystów w Gdańsku oraz Sopocie, a Anna Tuschinski została mianowana „Honorowym Przewodniczącym Kongresu” i miała zaszczyt go otwierać. W jej posiadaniu znalazły się najwyższe odznaczenia oraz honorowe godności Gdańskiego Związku Esperantystów.

W 1938 roku hitlerowcy wycięli „Dęb Jubileuszowy”, który posadzono w czasie Kongresu z 1927 roku. II wojna światowa stanowiła kolejne wyzwanie dla działalności esperantystów w Polsce, jednak Anna Tuschinski do końca swoich dni pozostała zaangażowana w ruch esperancki.

Zmarła w wieku 98 lat, 9 października 1939 roku w Gdańsku.

 

Bibliografia
Józef, G., Gdański ruch esperancki 1907–2007, Sopot 2008.

Autorka: Weronika Grygorcewicz

Zdjęcie: Anna Elisa Tuschinski / Autor zdjęcia nieznany/ źródło: Österreichische Nationalbibliothek, Bildarchiv Austria / domena publiczna

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności