PL RU EN
 

Danuta Milewska

1931-1998

Danuta Milewska – dyrektorka Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Urodziła się 14 grudnia 1931 roku w Baranowiczach k. Nowogródka. Do Gdańska przeprowadziła się wraz z rodziną w 1946 roku. Uczyła się w Liceum im. Stefana Żeromskiego w gdańskiej Oliwie. W 1955 roku ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobywając zawód muzealnika. Zaraz potem podjęła pracę w Muzeum Sztuki w Łodzi w dziale naukowo-oświatowym. Wkrótce jednak została zmuszona do przeprowadzki do Elbląga, gdzie na długie lata związała się z tamtejszym muzeum, będącym wówczas oddziałem Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Zorganizowała wiele wystaw na temat historii i sztuki miasta, Pomorza i Prus Wschodnich oraz znacznie powiększyła jego zbiory. Doprowadziła do usamodzielnienia się elbląskiego muzeum i urządziła stałą ekspozycję w odbudowanym renesansowym budynku dawnego Gimnazjum Miejskiego. W 1960 roku została mianowana kierowniczką tej placówki. W tym samym roku wyprowadziła się jednak do Gdańska i podjęła pracę kustosza działu marynarskiego w Centralnym Muzeum Morskim. Wkrótce przeniosła się ponownie, tym razem do Muzeum Narodowego, gdzie początkowo kierowała Działem naukowo-oświatowym, a od 1977 roku Działem malarstwa dawnego.

W 1981 roku powołano ją na stanowisko wicedyrektora do spraw naukowych. Zajęła się wówczas przede wszystkim sztuką Pomorza Gdańskiego, zwłaszcza malarstwem. Opracowania o dziełach sztuki gdańskiego muzeum, które wówczas napisała, uznawane są do dzisiaj za niezwykle odkrywcze i nowatorskie. W międzyczasie przygotowała również koncepcję rekonstrukcji wyposażenia wnętrza Bazyliki Mariackiej według stanu sprzed drugiej wojny światowej. Opracowanie zawierało między innymi wytyczne wraz listą dzieł sztuki, które powinny powrócić do kościoła, opatrzoną odpowiednim uzasadnieniem. W styczniu 1983 roku powierzono jej stanowisko dyrektorki Muzeum Narodowego w Gdańsku, którym to kierowała aż do czasu przejścia na emeryturę w 1988 roku.

Podczas swojej kadencji doprowadziła do remontu i adaptacji spichlerza Opackiego na cele oddziału Etnografii MNG i poczyniła starania, uwieńczone sukcesem, o przeznaczenie Pałacu Opatów w Oliwie na cele ekspozycji sztuki współczesnej. Była również czynną członkinią gdańskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Zmarła w styczniu 1998 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

 

Bibliografia

Kasprzycka, M., Historia Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Instytucja Kultury Miasta Elbląga, http://www.muzeum.elblag.pl/s/9/historia. Dostęp: 2018.09.10
Piaskowski, T., D. Milewska, Gdańskie Studia Muzealne. Tom 6, pod red. A. i B. Kubickich, Gdańsk 1995, s. 263–264.

Autorka: Anna Zielińska-Fedoruk

Zdjęcie Danuty Milewskiej / dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Gdańsku, za: Gdańskie Studia Muzealne. Tom 6, pod red. A. i B. Kubickich, Gdańsk 1995 / za zgodą 

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności