PL RU EN
 

Iwona Maria Pieńkawa

1955-1975

Iwona Maria Pieńkawa – żeglarka, uczestniczka regat okołoziemskich, pierwsza Polka, która opłynęła Przylądek Horn; autorka książki Otago, Otago, na zdrowie!.

Urodziła się 17 kwietnia 1955 roku w Warszawie. Zamiłowanie do żeglarstwa przejęła po ojcu, kapitanie Zdzisławie Pieńkawie. Tę dyscyplinę sportową zaczęła uprawiać już w wieku 8 lat, wielokrotnie startowała w regatach w klasie „Cadet” i „Finn”, była członkinią kadry regatowej okręgu. Płynęła jako drugi oficer w rejsie do NRD. Uzyskała patent jachtowego sternika morskiego. Było to zanim ukończyła IX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku i w 1973 roku dostała się na studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Zdecydowała się jednak na urlop dziekański na pierwszym roku studiów, by wziąć udział w okołoziemskich regatach Whitbread Round The World Race (dziś Volvo Ocean Race) 1973/1974. Wypłynęła wraz z pozostałymi członkami dziewięcioosobowej załogi z Gdańska 25 sierpnia 1973 roku na pokładzie SY „Otago”. Właściwe regaty rozpoczęły się i zakończyły w angielskim porcie Portsmouth. Była jedyną kobietą na tej jednostce i jedną z trzech biorących udział w regatach. Decyzję o jej uczestnictwie podjął kapitan „Otago” i jej ojciec, Zdzisław Pieńkawa. Według jego wspomnień, to Iwona Pieńkawa była inspiratorką i inicjatorką tego żeglarskiego wyzwania. Rejs trwał około ośmiu miesięcy, zaczął się 8 września 1973 roku, a zakończył 24 kwietnia 1974 roku. Załoga „Otago” zajęła w regatach trzynaste miejsce. Iwona Pieńkawa pełniła na jachcie funkcję kucharza, czas wolny wykorzystując na lekturę i prowadzenie dziennika z podróży, na podstawie którego później napisała książkę Otago, Otago, na zdrowie!. Powrót do macierzystego portu nastąpił 16 maja w nocy, oficjalne powitanie na Motławie 17 maja. Tego samego dnia w Ratuszu Głównego Miasta wręczono odznaczenia uczestnikom rejsu, odbyła się też konferencja prasowa.

Po powrocie Pieńkawa wstąpiła do organizowanego w tym czasie Bractwa Kaphornowców – żeglarzy, którzy opłynęli Przylądek Horn. Udzielała wywiadów prasowych, występowała w szkołach, opowiadając o uczestnictwie w regatach. Przygotowywała się również do egzaminu kapitańskiego z przeżeglowanym stażem trzydziestu sześciu tysięcy mil morskich. Przede wszystkim zaś pracowała nad wspomnianą wcześniej książką. Zdążyła ją jeszcze przejrzeć i poprawić, nie doczekała jednak jej wydania.

Zginęła tragicznie w wypadku samochodowym pod Nidzicą (dzisiejsze województwo warmińsko-mazurskie) na siedemnaście dni przed dwudziestymi urodzinami, 31 marca 1975 roku. Jest pochowana na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

 

Bibliografia
Pieńkawa, I.M., Otago, Otago na zdrowie!, Gdańsk 1975.
Pieńkawa, Z., Żeglarski maraton, Gdańsk 1976.

Autorka: Anna Sadowska

Zdjęcie za: https://www.facebook.com/IwonaMariaPienkawa/

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności