PL RU EN
 

Jolanta Kwaśniewska

1955-

Jolanta Kwaśniewska, z domu Konty – prawniczka, była polska Pierwsza Dama dwóch kadencji (1995–2000, 2000–2005), przedsiębiorczyni, założycielka Fundacji Porozumienie bez Barier, inicjatorka licznych akcji charytatywnych.

Urodziła się 3 czerwca 1955 roku w Gdańsku. Jest absolwentką IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie studiów przewodniczyła Socjalistycznemu Związkowi Studentów Polskich. Po obronie dyplomu z zakresu prawa państwowego przeprowadziła się wraz z mężem – Aleksandrem Kwaśniewskim – do Warszawy, gdzie aplikowała o pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości. Mimo pozytywnej odpowiedzi ze strony resortu, nie zdecydowała się na podjęcie zatrudnienia, ponieważ w chwili uzyskania wyników rekrutacji, była już w ciąży. Praktykę prawniczą prowadziła, pracując w Związku Spółdzielni Studenckich oraz w firmie polonijnej PAAT, w której pełniła funkcję dyrektorki ds. handlowych. W 1991 roku została przedsiębiorczynią i założyła własną agencję nieruchomości Royal Wilanów, którą prowadziła aż do objęcia stanowiska Pierwszej Damy.

Jako Pierwsza Dama nie tylko uczestniczyła w szeregu oficjalnych uroczystości, pełniąc funkcję reprezentacyjną, ale stworzyła też nieformalny schemat pełnienia tej roli – w kolejnych kadencjach wielokrotnie powracały do niego jej następczynie. Jej kompetencje zawodowe i talenty dyplomatyczne sprawiły, że bardzo szybko zaczęła być zapraszana do międzynarodowych projektów – już w 1997 roku Sekretarz Generalny ONZ Kofi Annan powołał ją do Comité de Sages (Komitetu Mędrców), którego celem było opracowanie strategii przeciwdziałania narkomanii. A w latach 1998-2008 była członkinią International Centre for Missing and Exploited Children (Międzynarodowego Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych). Pod koniec drugiej kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego przez wiele miesięcy spekulowano, że Jolanta Kwaśniewska zdecyduje się na zastąpienie męża na stanowisku Prezydenta RP. Pogłoski zostały jednak jednoznacznie ucięte przez nią samą.

W 1996 roku założyła fundację Porozumienie bez Barier, która opiekowała dziećmi chorymi oraz zagrożonymi wykluczeniem ze względu na sytuację ekonomiczną; z czasem działalność organizacji rozszerzyła się o pomoc osobom starszym.

Kwaśniewska jest również jedną z matek założycielek Kongresu Kobiet; aktywnie uczestniczy w wydarzeniach dotyczących praw kobiet, praw reprodukcyjnych, równouprawnienia, parytetów czy dyskryminacji w wynagrodzeniu. Działa w międzynarodowych strukturach, których celem jest aktywizacja kobiet, między innymi w Vital Voices czy Dress for Success.

Prowadziła programy telewizyjne w stacji TVN Style, początkowo Lekcję stylu, a następnie Matki i córki, w którym jako współprowadząca pojawiła się jej córka, Aleksandra. Oba programy cieszyły się popularnością pośród widzów i widzek, czego pokłosiem była propozycja ze strony wydawnictwa Pascal, z którym Jolanta Kwaśniewska zdecydowała się podpisać umowę na napisanie poradników dotyczących savoir vivre’u. W kolejnych latach pojawiały się na rynku jej publikacje Lekcja stylu, Lekcja stylu dla mężczyzn i Lekcja stylu dla par. Jest matką chrzestną dwóch statków.

Bibliografia
Kwaśniewska, J., Lekcja stylu dla mężczyzn, Warszawa 2010.
Kwaśniewska, J., Lekcja stylu, Warszawa 2011.
Kwaśniewska, J., Lekcja stylu dla par, Warszawa 2011.
Szarłat, A., Pierwsze Damy III Rzeczpospolitej, Warszawa 2016.
Matki chrzestne statków, oprac. Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego, Gdańsk 2015.

Autorka: Adrianna Halman

Zdjęcie Jolanty Kwaśniewskiej, za: wikimedia commons /  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności