PL RU EN
 

Ewa Graczyk

1953-

Ewa Graczyk – profesor zwyczajna, doktor habilitowana, pracuje w Katedrze Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego; literaturoznawczyni, eseistka, redaktorka, działaczka społeczna.

Urodziła się 24 sierpnia 1953 roku w Gdyni. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (UG). Pracę magisterką napisała pod kierunkiem profesor Marii Janion w 1977 roku. Od 1979 do 1983 roku była słuchaczką studium doktoranckiego w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 1983 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim zawodowo. Początkowo jako asystentka. Trzy lata później obroniła pracę doktorską, a w 1988 została adiunktem w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UG. W latach 1994-1998 wykładała na Uniwersytecie w Tuluzie we Francji. W 2000 roku na Uniwersytecie Gdańskim wraz dr Moniką Pomirską współtworzyła jedną z pierwszych feministycznych konferencji w Polsce (Konferencja o Kopciuszku). Obie wspólnie opiekowały się Kołem Naukowym Gender Studies UG w latach 2002-2010. Od 2005 doktor habilitowana, rok później profesorka UG. Pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Filologii polskiej w latach 2008-2012. Od 2015 roku jest profesorką zwyczajną. W tym samym roku stała się członkinią Polskiego Towarzystwa Studiów Nad Europejskim Romantyzmem oraz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Ewa Graczyk jest autorką pozycji takich jak: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej, O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje, Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Gombrowicza w okresie międzywojennym – za którą dostała nominację do Nagrody Nike i Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju – za tę książkę nominowano ją do Nagrody Literackiej Gdynia. Napisała szereg artykułów i czasopism naukowych.

Działalność społeczna, feministyczna i prorównościowa stanowią ważny element w życiorysie Ewy Graczyk. Zainicjowała i współorganizowała pierwsze Manify w Trójmieście. Jest członkinią NEWW Polska – Wschodnio-Zachodniej Sieci Współpracy Kobiet, Klubu Krytyki Politycznej, Tolerado – Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT oraz Fundacji Gender Center. Zaangażowała się również w Pracownię Badań Narracji o Kobietach i Kobiet. Współtworzyła Trójmiejską Akcję Kobiecą oraz Pomorskie Kongresy Kobiet.

W wywiadzie dla Repliki mówi: „Moja orientacja to dezorientacja. Należę do ludzi, którzy się źle czują, gdy mają się określić w sposób jednoznaczny” (Słowik 2015).

 

Bibliografia
Graczyk, E., Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej, Warszawa 1994.
Graczyk, E.,Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju, Gdańsk 2013.
Graczyk, E.,O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje, Gdańsk 1994.
Graczyk,E., Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym, Gdańsk 2004.
Kurek, J., Graczyk Ewa, [w:] Gedanopedia, https://www.gedanopedia.pl/ gdansk/?title=GRACZYK_EWA. Dostęp: 15.10.2018.
Słowik, K., Ewa Graczyk: Żyć według swojego pragnienia, 2015, nr 56, http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,18641615,ewa-graczyk-zyc-wedlug-swojego-pragnienia.html. Dostęp: 15.10.2018.
Prof. dr hab. Ewa Graczyk, https://fil.ug.edu.pl/strona/14951/prof_ug_dr_hab_ewa_graczyk. Dostęp: 15.10.2018.

Autorka: Weronika Grygorcewicz

Zdjęcie: Ewa Graczyk / fot. Tomasz Ziółkowski

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności