PL RU EN
 
Urszula Mroczkiewicz

Urszula Mroczkiewicz

1903-1957

Urszula Mroczkiewicz – główna pediatra Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Urodziła się 3 października 1903 roku w Białogardzie. Ukończyła żeńskie Gimnazjum im. Dąbrówki. W 1922 roku rozpoczęła studia medyczne w Poznaniu, po czym przeniosła się do Warszawy, gdzie w 1928 roku w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa obroniła tytuł doktora nauk lekarskich. Zaraz po studiach podjęła pracę na stanowisku asystentki w Zakładzie Chemii Fizjologicznej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie pod kierunkiem profesora Jakuba Parnasa, biochemika. Prowadziła badania nad produkcją szczepionki przeciwgruźliczej dla dzieci. W 1931 roku rozpoczęła pracę w Klinice Chorób Dziecięcych Uniwersytetu Poznańskiego i uzyskała specjalizację w zakresie pediatrii. Biegle władała językiem niemieckim, francuskim i angielskim.

W 1935 roku przyjechała do Wolnego Miasta Gdańska, gdzie objęła stanowisko głównej lekarki ochronek i szkół powszechnych oraz Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej. Pracowała też w Poradni Polskiego Czerwonego Krzyża dla Dzieci przy dzisiejszej ulicy Rogaczewskiego i Poradni dla Niemowląt w Nowym Porcie. Była postrzegana jako bardzo pracowita, wszechstronnie utalentowana lekarka. Pełniła również obowiązki głównej lekarki w czasie wyjazdów kolonijnych młodzieży polskiej. W czasie II wojny światowej przebywała kolejno w kilku miejscach w Polsce, między innymi w Gdyni, Wielkopolsce i Warszawie.

W 1945 roku wróciła do Gdańska, gdzie objęła stanowisko inspektora Referatu Matki i Dziecka w przy Wydziale Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego. Związana była także z Polskim Towarzystwem Pediatrycznym z siedzibą w Sopocie. Od 1949 roku pełniła obowiązki kierowniczki Działu Dziecka i Szczepień BCG w Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej w Gdańsku. W lutym 1954 roku Mroczkiewicz mianowano dyrektorką Dziecięcego Sanatorium Przeciwgruźliczego w Zaskoczynie. Dwa lata później objęła stanowisko w Dziecięcym Ośrodku Prewencyjnym w Górkach Wielkich koło Cieszyna. W swoich badaniach dotyczących szczepionki przeciwgruźliczej szczególnie interesowała się dziećmi w wieku niemowlęcym. Wobec postępującej choroby nowotworowej zrezygnowała z obowiązków i zamieszkała w Swarzędzu.

Zmarła 31 stycznia 1957 roku w Swarzędzu.

W 1993 roku Szkoła Podstawowa nr 15 w Gdańsku otrzymała imię dr Urszuli Mroczkiewicz.

 

Bibliografia
Danielewicz, G., Koprowska, M., Walicka, M., Polki w Wolnym Mieście Gdańsku, Gdańsk 1985.
Nawrot- Borowska, M., Higiena małego dziecka, Bydgoszcz 2012.
Jedliński, W., Dzieje oświaty i kultury w Wolnym Mieście Gdańsku i na Powiślu 1920–1939, Malbork 1998.
„Gazeta Gdańska”, roczniki w latach 1920-1937, Pomorska Biblioteka Cyfrowa, dostęp z dnia: 16.06.2018.

Autorka: Dominika Ikonnikow

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności