PL RU EN
 
Ewa Pobłocka

Ewa Pobłocka

1957-

Ewa Pobłocka – pianistka, pedagożka, jurorka konkursów pianistycznych, jedna z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki.

Urodziła się 21 listopada 1957 roku w Chełmnie, w rodzinie muzyków. Jest córką uznanej śpiewaczki, Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Swoją edukację pianistyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat. Debiutowała w zespole Orkiestry Państwowej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (klasa Jerzego Sulikowskiego) oraz gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku), którą ukończyła z wyróżnieniem w 1981 roku. Edukację kontynuowała w Hochschule für Musik w Hamburgu. W późniejszych latach działalności artystycznej koncertowała z najsłynniejszymi orkiestrami na całym świecie: niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, Australii, Japonii, Singapurze czy Korei Południowej. W 1992 roku powstał film dokumentalny Wygrałam zakład… Ewa Pobłocka, wyprodukowany przez Telewizję Polską.

Artystka pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych twórczyń na świecie, w swoim repertuarze często zawiera dzieła polskich kompozytorów – na przykład Koncertem fortepianowym Witolda Lutosławskiego zainaugurowała obchody pięćdziesięciolecia UNESCO.

Ewa Pobłocka wielokrotnie została wyróżniona najbardziej prestiżowymi odznaczeniami w świecie kultury: w 1977 roku zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. G. Viottiego we włoskiej Vercelli, dwa lata później otrzymała złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux. W 1980 roku w czasie X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zdobyła piąte miejsce oraz Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. W 2003 roku została powołana do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Szczególnie istotnym zawodowo rokiem był dla niej 2004, w czasie którego została laureatką dorocznej nagrody Ministra Kultury oraz odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzy lata później Prezydent RP nadał jej tytuł profesorski.

W 2007 roku została również profesorką zwyczajną w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie do dziś naucza w klasie fortepianu. W tym samym czasie rozpoczęła pracę na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie w Kanadzie i Japonii.

W 2021 opublikowana została jej książka wspomnieniowa pt. „forte-piano”.

 

Bibliografia
Encyklopedia Muzyczna PWM. Część biograficzna Pe-R, red. Elżbieta Dziębowska, Kraków 2004.
Korczak, K., Czuję się u siebie tylko w starej Oliwie (wywiad nieautoryzowany), „Głos Wybrzeża”, Gdańsk – Elbląg, 8,9,10 stycznia (rok nieczytelny).

Autorka: Adrianna Halman

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności