PL RU EN
 
Małgorzata Czerwińska

Małgorzata Czerwińska

1911-1987

Małgorzata Czerwińska (z domu Wrocławska) – jedna z pierwszych studentek Politechniki Gdańskiej (wówczas Technische Hochschule), twórczyni Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Spartanka, jedna z pierwszych promotorek aktywności fizycznej kobiet w Gdańsku.

Małgorzata Wrocławska była rodowitą gdańszczanką. Urodziła się tuż przed I wojną światową, 28 lipca 1911 roku. Podobnie jak jej koleżanka z klasy, Gabriela Poznańska, była absolwentką Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku oraz studentką Politechniki Gdańskiej. Od dzieciństwa przejawiała zdolności matematyczne. W Gimnazjum należała do kółka geograficznego i fotograficznego. W wolnych chwilach uczęszczała wraz ojcem do sekcji motoryzacyjnej Klubu Sportowego Gedania.

Po ukończeniu szkoły zapisała się na wydział matematyczno-fizyczny Politechniki Gdańskiej. Podczas studiów była często dyskryminowana ze względu na pochodzenie. Niemieccy koledzy odnosili się do niej niechętnie, a czasami nawet agresywnie. Podczas zajęć nie chcieli z nią pracować nad przydzielonymi zadaniami.

Jeszcze przed wojną poślubiła Jerzego Czerwińskiego, również absolwenta Politechniki Gdańskiej. Wspólnie przeżyli okupację w Warszawie, gdzie Małgorzata działała w konspiracji. Podczas Obrony Warszawy, w warunkach polowych, przyszła na świat jej córka Ewa. W 1945 roku Czerwińska wróciła do Gdańska i rozpoczęła pracę u profesora Ignacego Adamczewskiego w Akademii Medycznej w Gdańsku jako wykładowczyni. Ze względu na problemy zdrowotne po dwóch latach musiała jednak zrezygnować z aktywności zawodowej.

Po rekonwalescencji rozpoczęła inną pracę, która pochłonęła ją całkowicie. Z jej niepohamowanej potrzeby działania zrodziło się Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Spartanka. W marcu 1957 roku zajęcia gimnastyczne dla kobiet były przedsięwzięciem fenomenalnym. Spartanka w istocie nie była tylko wyłącznie organizacją sportową, stanowiła kolektyw kulturalno-intelektualny, nawiązując tym samym do działalności polonijnej Wolnego Miasta Gdańska. Ubrane w jednolicie czarne stroje Spartanki nie tylko wspólnie ćwiczyły, ale i defilowały w pochodach oraz prezentowały swoje umiejętności podczas zawodów sportowych w całym kraju. Wraz z byłą nauczycielką Gimnazjum Polskiego, Zofią Łozińską, miały spore zasługi na polu krzewienia kultury fizycznej wśród gdańskich kobiet. Liczba uczestniczek, które łącznie ćwiczyły w Spartance od początku jej działalności, zbliżyła się do 10 tysięcy.

Małgorzata Czerwińska zmarła 14 czerwca 1987 roku. Po jej śmierci, opiekę nad Ogniskiem Spartanka przejęła córka Ewa – sprawuje ją do chwili obecnej.

Bibliografia
Czerwińska, E., Ognisko Spartanka, https://dziennikbaltycki.pl/plebiscyt/karta/ewa-czerwinska-ognisko-spartanka,41044,1715334,t,id,kid.html. Dostęp: 25.11.2018.
Danielewicz, G., Koprowska, M., Walicka, M., Polki w Wolnym Mieście Gdańsku, Gdańsk 1985.
Najstarszy fitness w mieście. Historia Ewy Czerwińskiej, https://www.gdansk.pl/wiadomosci/najstarszy-fitness-w-miescie-historia-ewy-czerwinskiej,a,44491. Dostęp: 25.11.2018.
Szot, Z., Życie i działalność Zofii Łozińskiej, Gdańsk 1996.

Autor: Krzysztof Murawski

Projekt Metropolitanka
Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje Pomorza.

Organizator

Projekt Metropolitanka Miasto Gdańsk

© 2023 Metropolitanka
All Rights Reserved. | Deklaracja dostępności